پکیج براش

این مجموعه شامل بیش از ۵۰۰ نوع براش فتوشاپ در موضوعات مختلف است.که در دسته بندی های جداگانه در اختیار شما قرار گرفته است.

دسته بندی این پکیج شامل: براش قطره خون(لکه خون)،مجموعه براش قطره اشک چشم،آسمان و ابر،قطرات آب و امواج دریا.شکستن شیشه،پرندگان در حال پرواز،دسته کبوترهای نشسته روی شاخ و برگ درختان و در حالت پرواز.براش دود و آتش و گرد و غبار و دود سیگار،براش گل و گیاه و علف و چمن میباشد.

جهت دانلود این مجموعه،به قسمت پایین همین صفحه مراجعه کنید.در ادامه به معرفی براش و نحوه نصب آن در فتوشاپ می پردازیم.

مدت زمان مورد نیاز جهت مطالعه مطلب:حدود ۱۰ دقیقه

براش فتوشاپ چیست؟

براش(Brush) در لغت به معنای قلم مو است.دلیل نامگذاری این ابزار با این عنوان این است که مانند یک قلم مو در دنیای واقعی عمل می کند.از قلم مو در دنیای واقعی برای رنگ کردن ساختمان و نقاشی استفاده میشود.در فتوشاپ نیز از براش برای رنگ آمیزی طرح استفاده می گردد.لازم به ذکر است یکی از اساسی ترین ابزار های فتوشاپ نیز به شمار می رود.به منظور فراخوانی این ابزار در فتوشاپ به دو روش می توانید عمل کنید.

اول اینکه آن را از نوار ابزار انتخاب کنید و دوم اینکه از کلید میانبر B استفاده کنید.

برنامه-فتوشاپ

اولین چیزی که باید در مورد Brush ها بدانید این است که با ویژگی های نوک قلم آشنا شوید تا با تنظیمات پیشرفته آن بتوانید کار کنید.

ویژگیهای نوک قلم در ابزار براش…

نوک Brush،دقیقا همان نوک قلم مو میباشد که به وسیله آن،رنگ را در هر جا که بخواهیم پخش می کنیم.همانطور که اندازه نوک قلم مو ها برای استفاده های گوناگون متفاوت است،در براش فتوشاپ نیز این تفاوت وجود دارد.

شما میتوانید اندازه دلخواه خود را بر روی نوک Brush تنظیم نمایید.بدین منظور باید ابتدا ابزار Brush را انتخاب کرده و در صفحه مورد نظر کلیک راست نمایید و مقدار دلخواه را در بخش size وارد کنید.

تنظیمات-براش-فتوشاپ

تنظیمات-براش-فتوشاپ

از دیگر ویژگیهای نوک براش فتوشاپ،سختی یا hardness آن است.سختی Brush یکی از مزایای فوق العاده این ابزار کاربردی میباشد.حتما تا به حال نقاشی ساختمان را از نزدیک مشاهده کرده اید.یا رنگ کاری را در حال رنگ کردن درب و پنجره ساختمان دیده اید.

اگر کمی دقت کرده باشید،رنگ کار در بعضی از مواقع،نوک قلم مو را زیاد فشار می دهد تا رنگ بیشتری در محل مورد نظر ایجاد شود.و در بعضی از مواقع هم نوک قلم مو را به آرامی فشار می دهد تا رنگ به صورت نرم پخش شود.این موضوع دقیقا در مورد Brush نیز صدق می کند.

با کم و زیاد کردن hardness،تاثیر آن بر روی لایه مورد نظر نرم یا سخت میشود.به عبارتی دیگر نرمی براش یعنی اینکه،اطراف رنگ یک سایه ایجاد می شود و سختی آن به این معناست که هیچ گونه سایه ای اطراف رنگ وجود ندارد.

حالا شاید با خود بگویید کاربرد hardness کجاست؟…سختی براش در جاهایی کاربرد دارد که ما بخواهیم یک خط صاف ایجاد کنیم.و یا اینکه بخواهیم یک جدول طراحی کنیم که نیاز به خطوط منظم و صاف داشته باشیم.در اینگونه موارد سختی را روی ۱۰۰ درصد تنظیم میکنیم.اما در حالت معمول باید روی صفر درصد باشد.

 
میزان-سختی-یا-نرمی-براش-فتوشاپ

میزان-سختی-یا-نرمی-براش-فتوشاپ

پس تا الان دانستیم که نوک براش فتوشاپ دو ویژگی مهم دارد که عبارتند از:۱)اندازه(size) 2)سختی و نرمی(hardness)

آموزش ساخت براش در فتوشاپ…

با وجود اینکه Brush ها تنوع بسیار بالایی دارند و به اندازه کافی در اینترنت و منابع معتبر موجود میباشند،اما گاهی براش های موجود در بازار و سایت های اینترنتی نیاز طراح را برآورده نمی سازد.ابزار Brush در فتوشاپ این قابلیت را دارد که طراحان گرافیک بنا به سلیقه و نیاز شخصی خود،آن را سفارشی سازی نمایند.

یکی از کاربردهای سفارشی سازی براش فتوشاپ در طراحی امضای شخصی و یا لوگوی شرکت است.فرض کنید شما مدیر یک شرکت بزرگ هستید که روزانه نامه های زیادی ارسال و دریافت می کنید.اگر بخواهید هریک از نامه ها را جداگانه امضا کنید،کار بسیار وقت گیری است.

اما اگر بتوانید امضای خود را به شکل الکترونیکی و آماده روی برگه بیندازید،به شکل قابل توجهی در زمان خود صرفه جویی می نمایید.برای این منظور نیاز هست که امضای خود را به عنوان یک Brush در فتوشاپ سفارشی کنید تا بتوانید از آن هنگام نوشتن نامه ها استفاده کنید.

ما در این مقاله،آموزش ساخت براش دلخواه را به طور کامل برای شما بیان خواهیم کرد.با ما همراه باشید.

مراحل ساخت براش دلخواه در فتوشاپ…

ما در این آموزش میخواهیم لوگوی مجموعه فارس پیکسل را به یک Brush در photoshop تبدیل کنیم.البته توجه داشته باشید که شما با استفاده از این آموزش می توانید هر چیزی را به براش فتوشاپ تبدیل کنید.

ابتدا عکس لوگو یا فایل امضای خود را در فتوشاپ وارد می کنیم.شما می توانید عکس دلخواه خود را وارد فتوشاپ کنید.این عکس می تواند لوگوی شرکت و یا هر چیز دیگر باشد.سپس با استفاده از ابزار select که نام آن Rectangular Marquee Tool میباشد،اطراف لوگو و یا امضا را انتخاب می کنیم.

در مرحله بعدی در بخش Menu و تب Edit  گزینه Define Brush Preset را انتخاب می کنیم.در پنجره ای که باز میشود،در قسمت Name،یک نام برای آن وارد کنید.

ساخت-براش-فتوشاپ

ساخت-براش-فتوشاپ

این نام می تواند هر اسم دلخواهی باشد،اما بهتر است از حروف انگلیسی استفاده کنید و یک نام کوتاه برای آن در نظر بگیرید تا بعدا بتوانید به راحتی آن را پیدا کنید.ما نام فارس پیکسل را وارد می کنیم.بعد از واردکردن نام،روی ok کلیک کنید.

خب کار ساخت Brush در اینجا به پایان رسید.شاید بگویید چقدر ساده بود.بله ساده تر از آنچه فکر کنید.حالا شما یک براش سفارشی از امضای خود دارید.جهت استفاده از براشی که ساخته اید،میتوانید ابزار Brush را انتخاب کرده و در پنجزه option به دنبال نامی باشید که برای آن در نظر گرفتید.

اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که شما میتوانید تنظیمات مختلفی برای brush خود اعمال کنید تا از نظر کیفیت بهینه سازی شود.

تنظیمات براش فتوشاپ هنگام ساخت آن…

برای اعمال تنظیمات در براش مورد نظر باید در بخش menu و تب window گزینه Brushes را انتخاب کنیم تا پنجره Brushes باز شود.در پنجره باز شده ابتدا Brush مورد نظر را انتخاب می کنیم و بعد در قسمت Brush settings،تنظیمات دلخواه را اعمال میکنیم.

در زیر برخی از تنطیمات را که مهم تر هستند بیان کرده ایم.

تنظیمات Shape Dynamics

این تنظیمات مربوط به اندازه(سایز)،زاویه و میزان گرد بودن براش میباشد.اگر سایز مناسب را برای آن انتخاب کنید میتوانید از آن در طرحهای مختلف با ابعاد بزرگ نیز استفاده کنید و نگران افت کیفیت نباشید.حال به معرفی بخشهای مختلف این بخش می پردازیم.

size jitter…

بخش Shape Dynamics چهار گزینه دارد که اولین انها size jitter میباشد.منوی کشویی control مربوط به size jitter دارای بخشهای مختلفی است که یکی از آنها گزینه fade میباشد.این گزینه باعث کوچک نشان دادن ابزار خواهد شد که مقدار پیش فرض فتوشاپ برای آن روی ۲۵ است.

حال برای اینکه به کارایی این گزینه پی ببرید،روی Brush Tip Shape کلیک کنید.همانطور که مشاهده می کنید چون گزینه fade روی ۲۵ تنظیم شده است،تعداد ۲۵ عدد تصویر براش مورد نظر ما کنار هم قرار گرفته اند.که با استفاده از گزینه Spacing میتوانیم فاصله بین آنها را کم و زیاد کنیم.

با تنظیم گزینه Minimum Diameter می توانید سایز Brush را کم و زیاد کنید.دومین بخش از منوی control در قسمت size jitter گزینه Pen Pressure است.این مورد مربوط به صخامت براش است.اگر در هنگام انتخاب این گزینه،با پیغام خطا مواجه شدید،این بدین معنی است که عدد وارد شده برای آن عدد قابل قبول و منطقی نیست.

سومین گزینه از تنظیمات مربوط به size jitter گزینه Pen Tilt است که میزان حساسیت Brush را تنظیم می کند.این گزینه توسط Tilt Scale کم و زیاد می شود.حالا که با بخشهای مختلف size jitter آشنا شدید،یک گزینه را بنا به نیاز خود انتخاب کرده و در قسمت size jitter میزان گردی و صافی براش را تنظیم کنید.

Angle jitter…

این بخش تمامی امکانات size jitter از قبیل fade،Pen Pressure، Pen Tilt و … را در بردارد با این تفاوت که به جای سایز Brush،روی زاویه تکرار براش ها عملیات را انجام می دهد.

به عنوان مثال اگر در بخش Angle jitter مقدار کنترل را روی fade قرار دهیم و اندازه fade را روی ۳۰ تنظیم کنیم،مشاهده می کنید که Brushها به اندازه ۳۰ درجه به چپ و راست چرخیده اند.

به طور کلی به Angle jitter،لغزنده زاویه نیز می گویند.این بخش دارای تنظیمات دیگری میباشد که می توانید بنا به نیاز خود از آنها استفاده نمایید.

  Roundness jitter…

این گزینه مربوط به تختی و گردی براش می شود.با فعال کردن آن مشاهده می کنید که از چپ به راست یا راست به چپ Brushها از گردی شروع به تختی می کنند.اگر قسمت control را روی fade قرار دهیم و به عنوان مثال عدد ۲۰ را برای آن تنظیم کنیم،میبینید که تعداد ۲۰ تا از آنها از چپ به راست به صورت نزولی نشان داده می شوند.

اگر گزینه Minimum Roundness را زیاد کنیم مشاهده می کنید که تعداد بیشتری از براش ها به حالت تخت در می آیند.

تنظیمات Scattering…

گزینه فوق شامل دو قسمت اصلی بنام scatter و count میباشد.که هریک را به طور جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

گزینه scatter

اگر این گزینه روی صفر باشد،نشان دهنده این است که تمامی Brushها در کنار هم و منظم قرار گرفته اند.اما اگر با استفاده از لغزنده مقدار آن را زیاد کنیم میبینید که نحوه قرار گرفتن براش ها در کنار هم شکل نامنظمی به خود گرفته است و پراکنده شده اند.

با انتخاب گزینه Both Axes این اجازه را به فتوشاپ می دهیم که Brush ها را به صورت رندوم در کنار هم قرار بدهد.

گزینه count

count در لغت به معنای شمردن است.همانطور که مشخص است این گزینه تعداد و کمیت براش را تعیین می کند.با افزایش آن مشاهده می کنید تعداد Brush هایی که در کنار هم قرار گرفته اند زیاد می شود.با استفاده از لغزنده count jitter می توانید این کار را به صورت رندوم انجام دهید.

تنظیمات Color Dynamics…

گزینه color dynamics مربوط به رنگ براش میباشد.اولین گزینه این قسمت با عنوان Foreground/Background jitter در صدر پنل قرار دارد.اگر این مورد روی صفر تنظیم شود،این دستور را به فتوشاپ می دهیم که فقط از رنگ Foreground برای Brush استفاده کند.

اما اگر روی ۵۰ قرار بدهیم،فتوشاپ به نسبت مساوی از رنگ Foreground و Background استفاده می کند.این قسمت دارای گزینه های دیگری نیز میباشد که مانند بخشهای دیگر شامل fade،Pen Pressure، Pen Tilt و… است.

اگر fade را انتخاب کنیم و مقدار آن را روی ۱۰ قرار دهیم،مشاهده خواهید کرد که Brush ها به صورت دسته های ده تایی تغییر رنگ می دهند.یعنی ده براش از رنگ Foreground و ده تا از رنگ Background و مجددا ده تای بعدی از Foreground استفاده می کنند.

 Hue Jitter

این گزینه مربوط به ادغام رنگ براش میباشد.

Saturation Jitter

این گزینه میزان کم رنگ بودن و یا پر رنگ بودن Brush ها را به صورت رندوم تنظیم می کند.

 Brightness Jitter

این گزینه میزان شفافیت براش ها را به صورت رندوم تنظیم می کند.

Purity

این گزینه میزان شفافیت تمام Brush ها را تنظیم می کند.

اینها بخشی از تنظیمات مربوط به براش فتوشاپ بود که ما به آنها اشاره کردیم.اگر شما بخواهید این موارد در ذهنتان ملکه بشود و فراموش نکنید،باید و باید روزانه ساعتی را برای کار عملی با فتوشاپ درنظر بگیرید.

آموزش نصب براش فتوشاپ…

نصب Brush در فتوشاپ آسان تر از آن است که فکر کنید.کافی است پس از دانلود مجموعه کامل براش فتوشاپ،برنامه فتوشاپ را باز کنید.

جهت نصب براش فتوشاپ،باید ابتدا ابزار آن را انتخاب کرده و در صفحه کلیک راست کنید.از سمت راست روی آیکون چرخ دنده کلیک کرده و گزینه import Brushes یا load Brushes را انتخاب کنید.فایل براش مورد نظر با فرمت .ABR را انتخاب کرده و فراخوانی نمایید.

آموزش-نصب-براش-فتوشاپ

آموزش-نصب-براش-فتوشاپ

در پایان شما عزیزان میتوانید از بخش زیر،اقدام به دانلود مجموعه براش فتوشاپ نمایید.این مجموعه یکی از جامع ترین پکیج های Brush میباشد.

در بخش زیر ، پیش نمایش مجموعه براش فتوشاپ را مشاهده می کنید.

blood-brush
براش اشک و خون
براش-ابر
آسمان و ابر
براش-قطره-آب
قطرات آب و امواج
براش-شکستن-شیشه
شکستن شیشه
براش-پرنده
پرنده در حال پرواز
براش-کبوتر
دسته کبوترها
براش-دود-و-آتش
دود و آتش
براش-علف-و-چمن
علف،گل و گیاه

دانلود رایگان مجموعه براش فتوشاپ                          فرمت فایل:ABR                        حجم فایل فشرده :۳۸۹ MB

آیکون کیفیت

کیفیت عالی

shop

بدون محدودیت زمانی

price

قیمت مقرون به صرفه

fast-download

سرعت بالای دانلود

technical-support

پشتیبانی سریع

آیکون کیفیت

کیفیت عالی

shop

بدون محدودیت زمانی

price

قیمت مقرون به صرفه

سرعت بالای دانلود

technical-support

پشتیبانی سریع